Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet
19 Temmuz 2021 0 Comments

Bazı zaman aralıklarında birtakım diyet programları diğer programlardan daha çok öne çıkıyor. Bu durumun sebebi ise o diyet programlarını uygulayan ünlüler olabiliyor. Bunun yanı sıra, o dönem internet içeriklerine ya da televizyon programlarına katılan diyetisyenlerin söyledikleri de etkili oluyor. Yani insanlar için bazı diyet programları moda haline gelebiliyor. Böyle moda olmuş bir diğer diyet olarak Ketojenik Diyet karşımıza çıkıyor. Özellikle son 5 yıl içerisinde de adını sıkça duymuş olduk. Hepimizin çevresinde diyet bağımlısı gibi birtakım insanlar yer alıyordur. O dönem moda olan tüm diyetleri tek tek deneyip yine de kilodan dert yanıyor olurlar. İşte o insanlardan da Ketojenik Diyet adını mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle diğer diyetlerden biraz daha eğlenceli gibi olması bu durumda büyük bir etken olmakta.

Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet Nedir?

Peki nedir bu Ketojenik Diyet? Ketojenik Diyet’i uygularken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevapları da oldukça basitti. Bu diyet türü dışardan karbonhidrat alımını mümkün olduğu kadar azaltmaya dayalıdır. Hatta neredeyse tamamen kesildiği de görülebilir. Vücuda yeterince karbonhidrat girmediğinde, vücut bir süre sonra ketoz adı verilen bir evreye girer. Bu evrede vücut enerji üretmek için karbonhidrat bulamadığı için yağ hücrelerini öncelik olarak alır. Zaten hedeflenen şey de tam olarak budur. Bu nedenle bu diyet zayıflama amacıyla da sıkça kullanılır. Yüksek sağlıklı yağ içeren besinler ile protein içeren besinler tüketmek temelinde oluşmuş bir beslenme türüdür. 

Ketojenik Diyete Nasıl Başlanır?

Herhangi bir sağlık içerikli konuda da olduğu gibi diyet konusunda da öncelikle bir uzmana ya da bir hekime danışmak gerekir. Özellikle Ketojenik Diyet gibi beslenme alışkanlığını kökünden değiştirecek programlardan önce mutlaka bir uzman görüşü almak gerekir. Aksi takdirde vücuda kısa süreli ya da kalıcı hasarlar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra zayıflamak için çıktığınız yolda kilo alarak da durabilirsiniz. Kısacası internetten diyet programı bakıp uygulamak yerine uzman görüşü almak her zaman yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca diyet yemekleri konusuna da meraklı olabilirsiniz. Bunun için de sitemizde ayrı bir makale yer almaktadır.