Diyet Programı Nasıl Oluşturulur?

Diyet Programı Nasıl Oluşturulur
19 Temmuz 2021 0 Comments

İnsanlar birçok farklı amaçla diyet programı oluşturmak isteyebilirler. Bu kimi zaman yapılan spor türüne göre şekil alıyor olur. Fitness, body building ya da yoğun efora dayalı farklı spor dalları için ayrı ayrı diyet programları tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, zayıflama amacı ile yapılabilen diyet programları da yer alır. Bunlar bazı zamanlarda hafif egzersizler ile de desteklenebilirler. Fakat sonuç olarak işin özü diyet programını uygulayacak olan bireyin kendisi ile alakalıdır. Bütün plan kişinin günlük ihtiyacına göre yapılmalıdır.

Diyet programı oluşturmadan önce mutlaka kişinin günlük kalori ve makro besin ihtiyaçlarının hesaplanmış olması gerekir. Bu hesaplama da aslında oldukça basittir. Günümüzde diğer birçok şey gibi bu hesaplama da yine internet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Kişinin günlük ihtiyaçları belli olduktan sonra ise bu ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı belli olur. Zayıflamak isteyen insanlar için yapılan plan günlük kalori ihtiyacının altında kalmaktır. Ancak aradaki fark çok yüksek olursa uzun vadede plan yine başarısız olur. Bu yüzden de diyet programları işin uzmanı ya da en azından fikir sahibi birisinin yardımı ya da görüşü ile yapılmalıdır.

Diyet Programı Nasıl Oluşturulur

Diyetisyen ile Diyet Programı Nasıl Oluşturulur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, diyet yapacak olan kişinin günlük ihtiyaçlarının belirlenmesi kısmı kilit noktadır. Diyet programı oluştururken, bu ve bundan sonra gelen adımları uzman bir kişiye emanet etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada da devreye diyetisyenler girmektedir. Bu ihtiyaçları ve onların en iyi ve en efektif yolla nasıl giderileceğini belirleyen kararları veren kişiler olacaklardır. Bu plana da tamamı ile uymak her zaman diyet yapan kişinin yararına olacaktır.

Diyet Programı ile İlgili Yanlış Bilinenler

Günümüzde diyet yapmak artık herkesin hayatının bir noktasında uğradığı bir evre halini aldı. Bu kimi zaman iyi iken kimi zaman ise kötü olabiliyor. Çünkü yanlış diyet programı izleyen kişiler uzun vadede başarı gösteremiyor. Örneğin; çabuk kilo vermek için çok kalori açığı bırakabiliyorlar. Bu durum da ilk haftada 2-3 kilo vermenizi sağlayıp sonraki hafta devam edemeyip daha çok kilo almanıza neden olabiliyor. Böyle durumlarda bilinen diyet programlarını denemek de bir yol olabilir. Mesela Oruç Diyet Programı seçeneklerden birisi olabilir.