Alkali Diyeti

Alkali Diyet
19 Temmuz 2021 0 Comments

Diyet ve kilo kaybetme konusunda yapılan araştırmalar her geçen gün de artıyor. Bu sayede sürekli yeni diyet türleri de ortaya çıkıyor. Bu diyet türleri çoğunlukla ciddi rahatsızlıkları olan insanlar için ortaya çıkmış oluyor. Ancak yine de her zaman aralığında belli başlı diyetler de moda haline geliyor. Bazen sadece belirli bir diyeti yaptığını söyleyip sosyal medya üzerinde hava atmak için bile yapanlar oluyor. Böyle bir yoğun ilgi de olunca her hafta farklı bir diyet türü de popüler olmaya başlıyor. Bu diyet türlerinin arasında, insanlara en zor gelenlerden bir tanesi ise Alkali diyeti olarak karşımıza çıkıyor. Bu diyeti uygulamak isteyen insanlar, günlük alışkanlıklarının birçoğu ile vedalaşmak zorunda kalıyorlar.

Alkali Diyet

Alkali Diyeti Nedir?

İlk olarak Alkali diyeti belirli bir amaç uğruna yapılan bir diyet türüdür. Bu amaç ise bu Alkali diyetini diğer diyetlerden ayıran en önemli özellik olmaktadır. Alkali diyetinde amaç vücuttaki tüm sıvıların pH değerinin dengeli bir hal almasını sağlamaktır. Bu diyete göre sağlıklı yaşamın yolu tam olarak buradan geçer. Buradaki mantık, vücut alkalitesinin ve asitliğinin tüketilen gıdalara göre değişiyor olmasıdır. Bu nedenle de et ve süt gibi hayvansal ürünlerin tüketimi yasaktır. Bunun yanı sıra şeker, kahve, alkol ya da işlenmiş herhangi bir ürünün tüketimi de tamamen yasaktır. Aksi halde vücuttaki asit değerinde ciddi bir bozulma yaşanacaktır. Bu durum da ciddi hastalıklara yol açan bir durum olmaktadır.

Alkali Diyeti Zayıflatır Mı?

Alkali diyeti öncelikli amaç olarak zayıflatmayı ele almaz. Bu diyet programındaki amaç bellidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere daha sağlıklı bir yaşam ve vücut dengesinin korunması amaçlanır. Çoğunlukla çiğ sebze meyve ya da kuruyemiş tüketilmelidir. Bu durum da ister istemez zayıflamak amacıyla da kullanılabilir. Ancak esas amaç tabii ki vücudu hastalıklardan korumak ve uzaklaştırmaktır. Ayrıca bir de olumsuz sayılabilecek bir husus daha vardır. Çünkü alkali diyetinin uzun vadede ne gibi zararlar verebileceğine dair araştırmalar henüz sonuçlanmamıştır. Bunun yanı sıra bir de Paleo diyeti bulunmaktadır. Ona dair makale de burada yer almaktadır.